​​​

2023 Nominations

Outstanding Faculty Innovator in Student Success

Marisela Chaves, Dominguez Hills
William Hoese, Fullerton
Kelly Young, Long Beach
David Blekhman, Los Angeles
Marquita Gammage, Northridge
Timothy Fong, Sacramento
Nicole Bournias-Vardiabasis, San Berardino
Stephen Schellenberg, San Diego
Wei Ming Dariotis, San Francisco
Keith Nainby, Stanislaus

Outstanding Faculty Scholarship

Mustafah Dhada, Bakersfield
Dan Hankins, Chico
Patty Oikawa, East Bay
Mai der Vang, Fresno
Robert Istad, Fullerton
Jeffrey Kane, Humboldt
Claudia Ojeda-Aristizabal, Long Beach
David Blekhman​, Los Angeles
Jinah Kim, Northridge
Jun Dai, Sacramento
Misty Kuhn, San Francisco
Virginia San Fratello, San José
Nishanta Rajakaruna, San Luis Obispo
Kimberley Pulvers, San Marcos
Daniel Crocker, Sonoma
Wing To, Stanislaus

Outstanding Service

David Gove, Bakersfield
Larissa Mercado-Lopez, Fresno
Natalie Graham, Fullerton
Gabriela Simon-Cereijido, Los Angeles
William Tsai, Maritime Academy
Kent Adams, Monterey Bay
Martha Escobar, Northridge
Steve Alas, Pomona
Mark D. Agars, San Bernardino
Frank Harris III, San Diego
Darlene Yee-Melichar, San Francisco
Scott Seversor Myers Lipton, San José
Lizabeth Thompson, San Luis Obispo
Shradha Tibrewal, Stanislaus

Outstanding Staff Performance

Stacie Corona, Chico
Matthew Smith, Dominguez Hills
Bernadette  Muscat, Fresno
David Forgues, Fullerton
Larisa Hamada, Long Beach
​Freddie Sánchez, Northridge
Joy Stewart-James, Sacramento
Robert C. Tenczar Jr., San Bernardino
Jim Herrick, San Diego
Frederick Smith, San Francisco
Coleeta McElroy, San José
Jacob Yarrow, Sonoma
Rosalee Rush, Stanislaus

Outstanding Teaching

Joel Abraham, Fullerton
James Brady, Los Angeles
Allen Lipscomb, Northridge
Tyler Arguello, Sacramento
Enrique G. Murillo Jr., San Bernardino
Thais Alves, San Diego
Laura Wayth, San Francisco
Charlotte Sunseri, San José​
Kelly Bennion, San Luis Obispo
Alyssa Goldstein Sepinwall, San Marcos
Scott Severson, Sonoma
Jake Weigel, Stanislaus